تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب چیست؟


تصفیه فاضلاب مجموعه فرآیند ها و روش هایی است که در آن پساب و فاضلاب هایی که در جریان مصارف خانگی، صنعتی و ... تولید می شوند را تصفیه و گندزدایی می کند و قابلیت استفاده مجدد برای مصارف کشاورزی و آبیاری و با اعمال فرایند های پیچیده تر برای استفاده بهداشتی، فراهم می کند.

هدف از تصفیه فاضلاب چیست؟


با توجه به کمبود آبی که در کشور داریم و رشد روز افزون جمعیت، تصفیه فاضلاب یک گام موثر در جهت حفظ منابع آبی کشور و کاهش مصرف آب می باشد. اما اصلی ترین اهدافی که تصفیه فاضلاب دنبال می کند شامل موارد زیر می باشد:


1-تامین شرایط بهداشتی برای زندگی مردم


2-پاکسازی وحفاظت از محیط زیست


3- استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده در صنایع


ورود فاضلاب های شهری و صنعتی به رودخانه ها و آب های زیر زمینی علاوه بر آسیب به محیط زیست و به خطر افتادن جان آبزیان کشور سبب گسترش عوامل بیماری زا در نتیجه به خطر افتادن جان انسان ها و تمام موجودات زنده می شود‌. که آثار غیر قابل جبرانی را به بار می آورد.

استفاده دوباره از آب تصفیه شده فاضلاب شامل :


- آبیاری زمین های کشاورزی و فضا های سبز : به دلیل کمبود منابع آبی شیرین و هزینه بر بودن شیرین کردن آب های شور می توان از آب های تصفیه شده برای آبیاری زمین های کشاورزی و فضای سبز استفاده نمود.
- تولید کود طبیعی : لجنی که از تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به دست می آید دارای مقادیر زیادی ترکیبات نیترات ، سولفات و فسفات است که برای رشد گیاهان مناسب است. که برای افزایش پوکی و قابلیت جذب آن؛ با شاخه و برگ درختان یا فضولات حیوانی یا با مواد غذایی فاسد شدنی ترکیب می شود تا در گرمای انبار و تاثیر باکتری های بی هوازی هضم شده و به کود طبیعی تبدیل گردد.
- تولید انرژی : حدود ۷۰ درصد گازهای تولید شده در انبارهای هضم لجن را گاز متان تشکیل می دهد. که در تصفیه خانه ها می توان با سوزاندن آن و گرم کردن دیگ های بخار گرمای مورد نیاز واحد های تصفیه خانه را فراهم کرد.

انواع فاضلاب :


فاضلاب ها را بصورت زیر به چند دسته تقسیم بندی می کنند:
- تصفیه فاضلاب بهداشتی یا خانگی : شامل فاضلاب خانگی، فاضلاب اماکن تجاری و فاضلاب مؤسسات عمومی
- تصفیه فاضلاب صنعتی : آب تولید شده از مصرف کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و مجموعه‌های صنعتی
- تصفیه فاضلاب کشتارگاهی : ناشی از کشتار حیوان و شستشوی لاشه، چربیها، خون، مایعات و جامدات
- تصفیه فاضلاب دامداری : فاضلاب ناشی از فضولات دامی و شستشو
- تصفیه فاضلاب کشاورزی : فاضلاب‌های بوجود آمده از فعالیت‌های کشاورزی

روش تصفیه فاضلاب:


تصفیه فاضلاب در دو مرحله اصلی انجام می شود که در تصفیه اولیه که معمولا به روش فیزیکی می باشد حدود 40 تا 60 درصد مواد جامد و معلق موجود در آب حذف می شود و اکسیژن به آب تزریق می شود. در تصفیه ثانویه که حدود 90 درصد آب تصفیه می شود و مواد آلی مضر در آن حذف می شود که معمولا به سه روش تصفیه فیزیکی، تصفیه شیمیایی و تصفیه بیولوژیکی صورت می گیرد. در تصفیه نهایی فاضلاب، مرحله زلال سازی آب نیز می باشد که در این مرحله، مراحل تکمیلی همانند ادامه ی فرآیند نیترات زدایی، گذرانیدن فاضلاب از صافی های ماسه ای، نمک زدایی باروش تعویض یون، روش اسموز معکوس و غیره انجام می شود.
اجرای سیستم های فاضلابی در زمین های کشاورزی و مجموعه های صنعتی و نیمه صنعتی و کشتارگاهی و دامداری نیاز به مشاوره ای تخصصی را در این حوزه می طلبد. از این رو در صورتی که نیاز به اجرای طراحی سیستم های تصفیه فاضلاب و موارد مشابه با آن را داشتید ، پیشنهاد میکنیم با مشاوران ما در شرکت صدرآب تماس برقرار کرده تا راه نمایی های لازم با توجه به نیاز شما در اختیارتان قرار گیرد .

تصفیه فاضلاب نساجی

تصفیه فاضلاب نساجی

کیفیت فاضلاب صنایع نساجی چگونه است؟


صنایع نساجی از جمله صنایع دارای فاضلاب های محتوی آلاینده های متعدد و پیچیده است که روش های متداول تصفیه فاضلاب قادر به حذف این نوع آلاینده ها نیستند. فاضلاب رنگی از صنایع نساجی و ویا صنایع استفاده کننده از رنگ مثل کاغذ سازی، چرم سازی و داروسازی تولید می شود که همراه با آلاینده های دیگر از محیط صنایع وارد محیط زیست می شوند. در فاضلاب نساجی به علت استفاده از برخی ترکیبات افزودنی اسیدی مانند اسید استیک، ریتاردر، سافتنر و غیره باعث اسیدی شدن و پایین آمدن ph می شود. ترکیبات رنگی موجود در فاضلاب نساجی دارای مجموعه پیچیده ای از ترکیبات الی و معدنی است که بیشتر این ترکیبات در مقابل تجزیه بیولوژیکی مقاومند و باعث از بین رفتن میکروارگانیسم های طبیعی موجود در فاضلاب و تصفیه خانه می شوند. علاوه بر این ترکیبات، دارای فلزات سنگینی مانند کروم و سرب و همچنین برخی ترکیبات سرطانزا مانند بنزن و مشتقات ان، ترکیبات آمین و نیترو نیز وجود دارد.

تصفیه فاضلاب چیست؟/ پارامترهای تصفیه فاضلاب/

فاضلاب چیست:

به آبی که در نتیجه مصرف شدن آلوده شده و قابل مصرف نمی باشد، گفته می شود.

 

تصفیه فاضلاب چیست؟


به مجموعه فعالیت ها و فرآیندهایی که برای زدودن آلودگی از آبی که دیگر قابلیت استفاده ندارد، صورت می گیرد که به کیفیت مطلوب برسد تصفیه فاضلاب می گویند. فاضلاب تصفیه شده را می توان دوباره به محیط زیست برگرداند. با تصفیه فاضلاب تمامی باکتری ها، آلاینده ها، مواد شیمیایی و ... از بین می رود و آب برای استفاده مجدد آماده می شود.

تصفیه فاضلاب چیست | روشهای تصفیه فاضلاب و انواع آن

برای تصفیه فاضلاب بسته به نوع و کیفیت آن از روشهای مختلف تصفیه فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و یا تلفیقی از آنها استفاده میشود. اصولا تصفیه فاضلاب جهت حذف مواد جامد معلق اعم از مواد قابل ته نشینی و یا محلول بصورتی که پساب حاصله عاری از مواد فوق باشد،