تصفیه فاضلاب بهداشتی

به کلیه فاضلاب هایی که توسط انسان در اثر مصارف روزانه مانند استحمام، شست و شوی ظروف و لباس و نظافت تولید می شود فاضلاب بهداشتی اطلاق می شود. مهم ترین ویژگیهای آلاینده ساز این نوع از فاضلاب ها، حجم زیاد مواد شوینده، باکتری ها و ویروسها، BOD و COD و همچنین آلاینده های زیستی متشکل از روغن ها و چربی های امولوسیونی و غیر امولوسیونی است که ورود آن به طبیعت نتها خسارت جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد می کند، بلکه از نگاهی دیگرحجم زیادی از آب را نیز به هدر می دهد. با تصفیه فاضلاب بهداشتی می توان از هدر رفت آب جلوگیری کرد و آب تصفیه شده را برای مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز، آب فلاش تانک ها و تخلیه به چاه جاذب جهت تغذیه سفره آب های زیر زمینی بهره برد.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

مجموعه فعالیت هایی که شرکت صدرآب برای طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی انجام می دهد شامل تصفیه فیزیکی، تصفیه شیمیایی و تصفیه بیولوژیکی می باشد. در تصفیه فیزیکی از آشغال گیر برای حذف و جمع آوری آلاینده های جامد و معلق در فاضلاب استفاده می شود. در تصفیه بیولوژیکی از بلوئرهای هوادهی یا ایر بلوئر برای اکسیژن رسانی و رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها استفاده می شود. مساله بسیار مهم این است که در فرایند تصفیه فاضلاب، شرکت صدرآب از بهترین متریال برای اجزای مختلف این تجهیزات استفاده می کند تا کارایی و نتیجه مورد نظر با کیفیت ایده آل را دریافت نماید.

قیمت و خرید پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

قیمت پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی با توجه به نوع آلاینده ها و میزان شاخص های BOD و COD و غیره تعیین می شود. عوامل موثری که بر قیمت پکیج های تصفیه فاضلاب موثر است شامل:

  • کمیت فاضلاب ورودی : به دلیل تفاوت در دبی فاضلاب ورودی در صنایع مختلف سبب می شود که تغییر در ساختار و ابعاد و اجزای پکیج ها ایجاد شود و به همین دلیل بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب نیز تاثیر می گذارد.
  • کیفیت پساب خروجی : با توجه با شاخص های BOD وCOD و اینکه پساب خروجی برای چه مصرفی می باشد بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب تاثیر گذار است.
  • شرایط منطقه ای : شرایط آب و هوایی و صعب العبور بودن منطقه و جنس متریالی که مورد استفاده قرار می گیرد باعث تغییرات برروی قیمت پکیج تصفیه فاضلاب می شود.
  • تجهیزات مصرفی : اینکه در طراحی پکیج از چه تجهیزاتی با چه برندی (داخلی یا خارجی)، ازچه ضخامت و پوششی و … استفاده گردد باعث ایجاد تغییرات عمده ای بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب خواهد شد.
  • ظرفیت مخزن : هرچه اندازه مخزن بزرگتر باشد به دلیل استفاده از متریال بیشتر سبب افزایش قیمت هزینه ها می شود.
  • جنس مخزن : استفاده از متریال های متفاوت از قبیل بتن، فلز، و یا کامپوزیت و پلی اتیلن بر روی قیمت پکیج تصفیه فاضلاب تاثیر گذار خواهد بود. با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی در این حیطه بکار گیری مخازن فلزی در ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب منطقی نبوده و رفته رفته استفاده از متریال فلز در ساخت این مخازن بدلیل تماس دائمی با رطوبت و آب های دارای عوامل خورنده، کاهش می یابد.

متاسفانه بدلیل عدم آشنایی تولید کنندگان با دانش روز در حوزه تصفیه فاضلاب، همچنان شاهد بکارگیری متریال فلز در ساخت سیستم های تصفیه فاضلاب هستیم. ما در شرکت صدرآب با استفاده از دانش نوین جهانی در حوزه ساخت سیستمهای تصفیه فاضلاب با بکارگیری متریال نوین و تجهیزات استاندارد و دارای گارانتی ، سعی در بروز رسانی روشها و فرایند های تصفیه و همچنین رفع مشکلات موجود در ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب رایج در کشور داشته ایم که با تکیه بر دانش بومی و بهره برداری از مقالات علمی روز دنیا در حوزه تصفیه فاضلاب توانسته ایم به اهداف خود در این بخش دست یابیم.

شما می توانید جهت خرید و فروش پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی شرکت صدرآب و دریافت اطلاعات دقیق از قیمت ها و دریافت مشاوره رایگان با شماره های شرکت صدرآب تماس بگیرید.

سرانه مصرف آب در رستوران

سرانه مصرف آب در رستوران - مصرف آب برای یک پرس غذا - فاضلاب رستوران - پساب رستوران

احجام فاضلاب رستورانی معمولاً بستگي نسبی به میزان پخت غذا، روش ها و متد های پخت، نوع غذا و سطح بهداشت یک مجموعه دارد. اصولی ترین معيار برآورد حجم فاضلاب تولیدی یک واحد رستورانی، ميزان آب مصرفي است. چنانچه اطلاعات كافي در خصوص مقدار آب مصرفي در دسترس نباشد، حجم فاضلاب توليدي را مي‌توان با در نظرگرفتن سرانة تولید فاضلاب برای ازای هر پرس غذا محاسبه نمود. تجربیات عملی در واحد های تحقیقاتی شرکت صدرآب نشان داده است که به ازای هر پرس غذای گرم در کشور ما در رستوران­ها 10-14 لیتر فاضلاب تولید می­شود. اگرچه بطور معمول این مقدار در اکثر محاسبات 10 لیتر فرض میشود، اما برای برآورد دقیق ­تر پیشنهاد می­گردد که مقدار سرانه تولید فاضلاب مطابق جدول 1 در نظرگرفته شود.

برای محاسبه حجم فاضلاب روزانه کافی است تعداد پرس غذای پخت و سرو شده را در مقدار سرانه تولید فاضلاب ضرب نمود.

 

روشها و فرآیندهای تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلاب خانگی یا بهداشتی اصولا به فاضلاب ناشی از مصرف آب در واحد های مسکونی ، تجاری، اداری، رستوران ها ، هتل ها یا سایر محیط های  انسانی مصرف کننده ی آب اطلاق می گردد.

امروزه پساب بهداشتی بعنوان یکی از انواع پساب های سبک جهت تصفیه شناخته می شود که دارای  اهمیت ویژه ایست. این پساب با اینکه دارای پیچدگی های فاضلاب صنعتی نیست اما از لحاظ آسیب هایی که می تواند بر محیط زیست تحمیل کند تا حدودی اهمیتی در سطح پساب صنعتی دارد.