روشهای نوین تصفیه فاضلاب

با توجه به این که جمعیت جهان روز به روز در حال گسترش است، یکی از مسائلی که جامعه بشری با آن مواجه شده است مسئله تصفیه فاضلاب ها به روش بهداشتی می باشد. پیشرفت های متعددی که در زمینه علم و فناوری های مختلف صورت گرفته است باعث شده اند که میزان آلودگی های تولیدی ناشی از آن ها نیز همگام با آن ها افزایش پیدا کرده و محیط زیست در مقایسه با گذشته با حجم بیش تری از آلودگی های گوناگون رو به رو شود. روش هایی که امروزه جهت تصفیه فاضلاب ها به کار برده می شوند باید به گونه ای باشند که پس از اتمام فرایند تصفیه، میزان کربن بر جای مانده از این روش حداقل میزان ممکن باشد و مواد به گونه ای دفع شوند که لجن فاضلاب ها تا جای ممکن به کم ترین مقدار برسد.


معرفی انواع روش های به روز در فرایند تصفیه فاضلاب ها


همان طور که گفتیم، رشد فعالیت های انسانی در حیطه های مختلف نیاز به ابداع روش های نوین در از بین بردن ضایعات حاصل از این روندها را ایجاد کرده است. در ادامه قصد داریم تا روش های نوین به کار رفته در جهت تصفیه فاضلاب ها را که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند برای شما معرفی کنیم.

هیدرولیز حرارتی


در این روش نوین تصفیه فاضلاب، فرایندهای اجرا شده علاوه بر تصفیه خود فاضلاب ها هدف های دیگری نظیر کم تر کردن حجم ضایعات حاصل از تصفیه و تولید بیوگاز را نیز دنبال می کند. یکی از برتری هایی که روش هیدرولیز حرارتی در مقایسه با روش های قدیمی به کار رفته در تصفیه فاضلاب دارد این است که در این روش نوین بر خلاف روش های کهنه که لجن تولید شده در جریان تصفیه دفع می شود، از لجن به دست آمده به عنوان منبع موثری برای تولید انرژی های مختلف استفاده می گردد. با این کار می توان بازده تصفیه فاضلاب ها را به میزان قابل توجهی افزایش داده و در کنار آن انرژی مصرف شده برای انجام این فرایند را مجددا از خود این روندها تولید نمود. بعد از این که تصفیه فاضلاب به طور کامل پایان یافته و لجن های تولیدی نیز جمع شدند، نوبت به فرایندهای مربوط به تولید بیوگاز خواهد رسید. در این مرحله لجن های به دست آمده را در مخزن های بزرگ گرم می کنند که دمای مورد استفاده در این مرحله به طور میانگین 160 درجه سانتی گراد می باشد. در ادامه با فشرده کردن آن ها با اعمال فشار 7 الی 12 بار در هر قسمت، از حجم شان تا جای ممکن کاسته می شود.

برای مطالعه ادامه مقاله روشهای نوین تصفیه فاضلاب کلیک کنید.