مقاله

آشنایی با روش های مختلف نمونه برداری فاضلاب صنعت

آشنایی با روش های مختلف نمونه برداری فاضلاب صنعت

فاضلاب صنعتی چیست


فاضلاب صنعتی آبی است که محصول نهایی خارج شده از سیستم بعد از ساخت یک محصول است. در واقع فاضلاب صنعتی آب آلوده ناشی از تولید محصول، مصارف صنعتی و ورود مواد سمی است که کیفیت لازم برای استفاده و شرب را ندارد.

مهمترین نکات در نگهداری از دستگاه تصفیه آب صنعتی

مهمترین نکات در نگهداری از دستگاه تصفیه آب صنعتی

یکی از مهم ترین تجهیزات برای پاک سازی و گند زدایی آب، دستگاه تصفیه آب صنعتی است. دستگاه تصفیه آب صنعتی به کمک سیستم اسمز معکوس آب را گندزدایی و پاک سازی می کند. این دستگاه می تواند تمام املاح مضر و مزه های بد، شور، تلخ و.... را از بین ببرد. از دستگاه های تصفیه آب صنعتی در دامداری، مراکز درمانی، مصارف خانگی، کشاورزی و... استفاده می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری چه کاربردی دارد

پکیج تصفیه فاضلاب مرغداری چه کاربردی دارد

اصلی ترین نیاز بشر به زندگی، آب می باشد. آب ها بخودی خود بدون تصفیه قابل استفاده نمی باشند و پس از طی کردن مراحل و فرآیندهایی برروی آن قابل استفاده و شرب برای انسان ها می شود. با خشکسالی های اخیری که در جهان بخصوص در منطقه ایران بوجود آمده است اهمیت آب و تصفیه آب و فاضلاب و استفاده مجدد از آن بیشتر از قبل شده است.
فاضلاب و پساب های تولیدی در صنایع مختلف اگر بصورت صحیح تصفیه و بازیافت شوند می توان در مصارف کشاورزی، آبیاری، شستشو و... استفاده نمود و یا اگر تصفیه ی آن کامل شود حتی برای شرب نیز قابل استفاده می باشند.

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش USBF

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش USBF

فاضلاب ها اگرچه حاوی آب های آلوده هستند اما می توان با یک سری از روش ها همین آب های آلوده را به چرخه آب مصرفی برگرداند. با تدابیری که مسئولان در شهرها اندیشده اند با کمک روشهای مختلف می توان از آب فاضلاب استفاده بهینه کرد و آن را هر بار به چرخه آب مصرفی مردم برگرداند. این فاضلاب حاوی مواد شیمیایی، سموم ، مودآلی و میکروارگانیسم های بیماری زا هستند طبیعتا این مواد موجود در فاضلاب برای زندگی انسان و دیگر جانداران از عوامل خطر زا محسوب می شوند که سلامت و زندگی افراد جامعه و سایر جانداران را به خطر می اندازد.

کاربرد ORP در صنعت آب و فاضلاب چیست؟

کاربرد ORP در صنعت آب و فاضلاب چیست؟

پتانسیل کاهش اکسیداسیون یا ORP (Oxidation Reduction Potential) یکی از مهم ترین شاخصه های اندازه گیری مقدار مواد اکسیداسیون در فاضلاب می باشد که با کیت های ORP اندازه گیری می شود. بیشترین کاربرد ORP در اندازه گیری میزان کلر موجود در آب استخر و یون های موجود در آب آشامیدنی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب می باشد.

اصول طراحی و اجرای تصفیه خانه فاضلاب (بخش اول)

اصول طراحی و اجرای تصفیه خانه فاضلاب (بخش اول)

بخش اول:

در بحث طراحی و اجرای یک واحد تصفیه خانه می بایست از اصول تعریف شده ای تبعیت کرد که بکارگیری این اصول نیازمند وجود تخصص و تجربه ی کافی می باشد. در این مقاله سعی شده است بصورت کلی نگاهی به مراحل اجرای یک تصفیه خانه و پیش نیاز ها و نیاز های اجرایی آن داشته باشیم.

فرآیندهای رشد معلق و رشد چسبیده در تصفیه فاضلاب

فرآیندهای رشد معلق و رشد چسبیده در تصفیه فاضلاب

شاید برایتان جالب باشد بدانید که آب های آلوده حاصل از فعالیت های خانگی و صنعتی را می توان تصفیه کرد. با پیشرفت تکنولوژی و دانش بشری دستگاه هایی طراحی و تولید شده است که با استفاده از آن می توان آب های آلوده و لجن را به آب هایی با کیفیت استاندارد. حتی با اعمال فرایند های تکمیلی به شیرین وشرب تبدیل کرد. با انجام فرآیندهایی نظیر رشد معلق و چسبیده می توان تصفیه آب را به راحتی انجام داد. فرآیند رشد معلق و چسبیده از جمله فرآیندهای بیولوژیکی هستند که از این فرآیندها برای تصفیه فاضلاب محل های مسکونی و تجاری استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند رشد معلق و چسبیده به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

تصفیه فاضلاب قالیشویی

تصفیه فاضلاب قالیشویی

با توجه به اهمیت بالای آب در تمامی صنایع و افزایش کمبود منایع آب قابل استفاده در کره زمین و آلوده شدن این آب ها، باعث افزایش نگرانی صاحبان صنایع شده است از این رو به دنبال یافتن چاره ای برای حل این مشکل افتاده اند. یکی از راه های حل این مشکل استفاده مجدد از فاضلاب خروجی می باشد که با استقرار یک تصفیه خانه درست و کاربردی می توان فاضلاب خروجی را با اعمال فرایند هایی به آب قابل استفاده در صنایع تبدیل کرد. صنعت قالیشویی هم از این معضل مستثنی نیست.

تصفیه فاضلاب دارویی

تصفیه فاضلاب دارویی

صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی به علت استفاده از مواد پیچیده و سمی، فاضلاب آن ها شرایط رها سازی بدون تصفیه در طبیعت را ندارد. این فاضلاب ها دارای مواد شیمیایی پیچیده، هورمون، انتی بیوتیک، انواع فلزات و حلال ها می باشد که پتانسیل آسیب رساندن به محیط زیست و سایر جانوران را دارا می باشد که در صورت ورود به زنجیره غذایی انسان، تاثیرات بسیار نامطلوبی بر سلامت انسان می گذارد.
ورود این گونه آلاینده ها به بدن می تواند باعث بروز انواع سرطان و جهش ژنتیکی در انسان و سایر جانوران شود. به همین دلیل کارخانجات صنایع دارویی و ارایشی بهداشتی ملزم به تصفیه فاضلاب خود می باشند و پس از تصفیه قابلیت و شرایط رها سازی را پیدا میکند.

راندمان تصفیه فاضلاب توسط مخزن سپتیک

راندمان تصفیه فاضلاب توسط مخزن سپتیک

راندمان تصفیه فاضلاب با استفاده از مخزن سپتیک، در واقع به مناسب ترین و کاربردی ترین شیوه موجود جهت تجزیه کردن مواد معلق قرار گرفته در داخل مخزن سپتیک گفته می شود. بهره گیری از سپتیک تانک به عنوان یک روش پیش تصفیه برای فاضلاب به گونه ای انجام می شود که در آن مواد معلقی که قابلیت ته نشین شدن دارند و سایر مواد نظیر روغن و چربی و ذرات شناور در آب به اندازه زیادی کاهش پیدا کرده و تا حدودی حذف گردند. استفاده از این مخازن و حذف مواد قابل ته نشین شدن موجود در آب باعث می شود که در نهایت میزان آلودگی های فاضلاب مثل COD به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کنند.