مقاله

فرآیند ژوهانسبورگ (MJHB) در تصفیه فاضلاب

فرآیند ژوهانسبورگ (MJHB) در تصفیه فاضلاب

مدیریت درست فاضلاب یکی از مهم ترین مسائل محیط زیستی می باشد. انتشار فسفر از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهری، به محیط زیست، یکی از دلایل اصلی شکوفایی آب است. ژوهانسبورگ فرایندی است که در شهر ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی به وجود آمد. که جایگزینی برای فرآیندهای UCT یا UCT اصلاح شده، جهت کمینه سازی ورود نیترات به ناحیه بی هوازی برای به حداکثر رساندن حذف فسفر در فاضلاب های ضعیف می باشد. در واقع یکی از پارامترهای مهم در فرایند تصفیه فاضلاب میزان فسفر آن می باشد. ترکیبات حاوی نیتروژن و فسفر اثرات زیان باری در وضع قوانین زیست محیطی و تخلیه فاضلاب به وجود آورده است.
به عنوان مثال میتوان به رشد زیاد گیاهان آبزی، سمیت آمونیاک، آلودگی آب های زیرزمینی به نیترات و فسفات اشاره کرد. در هنگامی که یک برگشت داخلی ازقسمت بی هوازی به آنوکسیک اولیه که بایو سلکتور هم گفته می شود داده شود فرایند اصلاح شده ژوهانسبورگ یا MJHB را خواهیم داشت که بیشترین راندمان حذفN,BOD وP را خواهد داشت. احیای نیترات توسط سرعت تنفس خودخوری مایع مخلوط پیش می رود. ما در این مقاله سعی داریم تا با فرآیند ژوهانسبورگ در تصفیه فاضلاب بیشتر آشنا شویم.

تصفیه غشایی فاضلاب چیست؟

تصفیه غشایی فاضلاب چیست؟

سال 1748 یک فیزیکدان فرانسوی به اسم انتونی نالت پدیده ای را برای اولین بار که امروزه، به اسم اسمز معکوس است کشف کرد. فرایندی است که اگر آب از غشای نیمه تراوا عبور کند تا برقراری حالت تعادل از محلولی با غلظت کمتر به سمت یک محلولی با غلظت بیشتر حرکت خواهد کرد. بعد از 200 سال، برای ابداع اولین سیستم اسمز معکوس محققان این پدیده را به کار گرفتنداند و آن ها فهمیدند که با اعمال کردن نیرو به یک محلول مایع با آلایندگی زیادی، آب می‌تواند کماکان از غشا در تصفیه فاضلاب عبور کند، در حالی که آلاینده ها قادر به عبور از غشا نیستند. به منظور حذف کردن ذرات خیلی ریز مثل ویروس ها، نمک ها، و همچنین آفت کش ها و بیشتر ترکیبات آلی آب را می‌توان، تحت فشار بالا یا خلأ از غشا نازکی عبود داد.

استفاده از فرآیند لجن فعال در تصفیه فاضلاب بهداشتی

استفاده از فرآیند لجن فعال در تصفیه فاضلاب بهداشتی

همانطور که آب آشامیدن را برای مصرف باید تصفیه کنند آب های فاضلاب هم باید قبل از آنکه به دامن طبیعت برگردد تصفیه شود. در آب فاضلاب انواع و اقسام مواد و آلاینده های شیمیایی وجود دارد. اگر بدون آنکه تصفیه شود به طبیعت برگردد خطرات زیست محیطی زیادی به وجود می آید. مواد شیمیایی اگر به آب های شیرین وارد شوند اکسیژن موجود در آن را از بین برده و موجب از بین رفتن ماهی و آبزیان می شود. بعضی از فاضلاب های خارج شده از کارخانجات حاوی موادی مانند سرب و جیوه است که این مواد موجب ایجاد بیماری های خطرناکی مانند سرطان در انسان می شود. بنابراین تصفیه آب فاضلاب مساله ای بسیار حائز اهمیت است. چندین روش برای تصفیه آب فاضلاب وجود دارد که یکی از این روش ها استفاده از لجن فعال است. در این مقاله به بررسی این روش خواهیم پرداخت.

بیوفیلتراسیون در تصفیه ی فاضلاب

بیوفیلتراسیون در تصفیه ی فاضلاب

آب لازمه زندگی است. در حال حاضر به دلیل شهرنشینی سریع، گسترش سریع کلان شهرها و آلودگی های زیست محیطی، بحران آب عظیمی در سراسر جهان وجود دارد. فیلتراسیون یکی از کلیدی ترین مولفه های فرآیندهای تصفیه موفق آب و فاضلاب است. بیوفیلتراسیون یکی از فرآیندهای فیلتراسیون است که از زیست توده بر روی محیط فیلتر برای حذف مواد ناخواسته از آب و فاضلاب استفاده می کند. از این رو، کاربردهای بهبود یافته بیوفیلتراسیون در تصفیه آب و فاضلاب را می توان به عنوان فناوری مهندسی سبز یا پایدار مشاهده کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی چگونه طراحی می شود؟

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی چگونه طراحی می شود؟

تصفیه آب فاضلاب

درست همانطور که آب های آشامیدنی و مصرفی قبل از آنکه وارد لوله شوند و ما استفاده کنیم تصفیه می شوند، آب های فاضلاب هم قبل از آنکه به دامن طبیعت برگردند باید تصفیه شوند. در آب های فاضلاب مواد آلاینده ی بسیاری وجود دارد. در صورت تصفیه نشدن باعث آسیب رسیدن به طبیعت و انسان می شود. بنابراین مساله ی تصفیه آب حائز اهمیت بوده و باید مورد توجه قرار گیرد. پسماندهای کارخانه هایی که در حوزه ی تولید مواد لبنی فعالیت دارند در سطح بالایی قرار دارد که باعث مشکلات زیادی می شود. در ادامه در خصوص پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب های صنعتی

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب های صنعتی

بسیاری از فرآیندهای صنعتی از آب به عنوان حلال استفاده می کنند. بنابراین از آن فضلاب حاوی مواد شیمیایی تولید می شود. مقدار و انواع این مواد شیمیایی بسته به صنعت و فرآیندهای در حال اجرا، بسیار متفاوت است و ممکن است شامل مواردی باشد که برای سلامتی و محیط زیست خطرناک است. این امر تصفیه فاضلاب صنعتی را بسیار مهم و پیچیده می کند. یکی از راههای تصفیه، تصفیه بیولوژیکی فاضلاب های صنعتی می باشد که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

انواع روش های نوین در تصفیه فاضلاب

انواع روش های نوین در تصفیه فاضلاب

با توجه به این که جمعیت جهان روز به روز در حال گسترش است، یکی از مسائلی که جامعه بشری با آن مواجه شده است مسئله تصفیه فاضلاب ها به روش بهداشتی می باشد. پیشرفت های متعددی که در زمینه علم و فناوری های مختلف صورت گرفته است باعث شده اند که میزان آلودگی های تولیدی ناشی از آن ها نیز همگام با آن ها افزایش پیدا کرده و محیط زیست در مقایسه با گذشته با حجم بیش تری از آلودگی های گوناگون رو به رو شود. روش هایی که امروزه جهت تصفیه فاضلاب ها به کار برده می شوند باید به گونه ای باشند که پس از اتمام فرایند تصفیه، میزان کربن بر جای مانده از این روش حداقل میزان ممکن باشد و مواد به گونه ای دفع شوند که لجن فاضلاب ها تا جای ممکن به کم ترین مقدار برسد.

پدیده بالکینگ چیست؟

پدیده بالکینگ چیست؟

پدیده بالکینگ عبارت است از حجیم شدن لجن موجود در سیستم تصفیه فاضلاب. به طور کلی پدیده شناور شدن لجن می‌تواند ناشی از گندیده شدن لجن، بالا آمدن لجن و یا پدیده بالکینگ باشد.

دلایل گندیده شدن لجن در حوضچه زلال سازی ثانویه


۱. میزان لجن برگشتی کم موجب باقی ماندن لجن به مدت طولانی در حوضچه زلال ساز و در نتیجه گندیده شدن آن می‌شود.
۲. پل متحرک حوض زلال ساز مجهز به پاروی لجن روب از کار افتاده باشد که در نتیجه لجن به سمت قیف جمع آوری لجن حرکت نمی‌کند.
۳. لوله یا خط انتقال لجن به علت عدم تخلیه پیوسته لجن گرفته باشد.
۴. تلمبه‌های تخلیه لجن خاموش یا شیرهای مسیر پمپ بسته باشد.

میزان اکسیژن خواهی شیمیایی فاضلاب چیست و چگونه اندازه گیری می شود؟

میزان اکسیژن خواهی شیمیایی فاضلاب چیست و چگونه اندازه گیری می شود؟

یکی از عوامل مهم و موثر در روند تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی، COD یا میزان اکسیژن خواهی فاضلاب است. COD با میزان مواد اکسید شونده ای که در پساب ها وجود دارند، دارای رابطه مستقیم می باشد. به طور کلی، این عامل سبب تعیین میزان اکسیژن لازم برای اکسید شدن مواد شیمیایی که در فاضلاب موجود است، کاربرد دارد. اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی باشید که در تصفیه فاضلاب ها فعالیت دارند، با اهمیت میزان اکسیژن خواهی شیمیایی فاضلاب آشنا خواهید بود. در این محتوا قصد داریم اطلاعاتی در این رابطه که منظور از میزان اکسیژن خواهی فاضلاب چیست، ارائه دهیم. همچنین به مطالبی در زمینه اهمیت و نحوه تعیین COD بپردازیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع، تا پایان همراه ما باشید.

میزان اکسیژن خواهی شیمیایی فاضلاب به چه معناست؟

پساب هایی که در محیط صنعتی و بهداشتی تولید می شوند، با گذشت زمان با مواد آلاینده و شیمیایی در حجم گسترده ای مخلوط می شوند. با استفاده از تصفیه بیولوژیکی و میکروارگانیسم ها بخشی از این مواد، تجزیه می شوند. ولی برای تصفیه سایر مواد از روش های دیگری استفاده می گردد. مواد شیمیایی که در فاضلاب وجود دارند، هنگام تماس با اکسیژن اکسید می شوند. در نتیجه این واکنش، اکسیژن پساب ها مورد مصرف قرار می گیرند. بنابراین COD یا اکسیژن خواهی فاضلاب به اکسیژن موجود در پساب ها گفته می شود که سبب اکسید شدن مواد شیمیایی موجود در آن می گردد.

آشنایی با روش های مختلف نمونه برداری فاضلاب صنعت

آشنایی با روش های مختلف نمونه برداری فاضلاب صنعت

فاضلاب صنعتی چیست


فاضلاب صنعتی آبی است که محصول نهایی خارج شده از سیستم بعد از ساخت یک محصول است. در واقع فاضلاب صنعتی آب آلوده ناشی از تولید محصول، مصارف صنعتی و ورود مواد سمی است که کیفیت لازم برای استفاده و شرب را ندارد.