تصفیه فاضلاب دارویی

تصفیه فاضلاب دارویی

صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی به علت استفاده از مواد پیچیده و سمی، فاضلاب آن ها شرایط رها سازی بدون تصفیه در طبیعت را ندارد. این فاضلاب ها دارای مواد شیمیایی پیچیده، هورمون، انتی بیوتیک، انواع فلزات و حلال ها می باشد که پتانسیل آسیب رساندن به محیط زیست و سایر جانوران را دارا می باشد که در صورت ورود به زنجیره غذایی انسان، تاثیرات بسیار نامطلوبی بر سلامت انسان می گذارد.
ورود این گونه آلاینده ها به بدن می تواند باعث بروز انواع سرطان و جهش ژنتیکی در انسان و سایر جانوران شود. به همین دلیل کارخانجات صنایع دارویی و ارایشی بهداشتی ملزم به تصفیه فاضلاب خود می باشند و پس از تصفیه قابلیت و شرایط رها سازی را پیدا میکند.

با افزایش چشمگیر جمعیت کره زمین نیاز به دارو و مواد آرایشی بهداشتی بیشتر شده است. از طرفی دارو ها و لوازم آرایشی بهداشتی به علت تنوع گسترده و کاربرد وسیع در درمان یا پیشگیری از بیماری ها دارای ترکیبات متنوع شیمیایی هستند. از انجایی که همیشه مقادیری از این ترکیبات از طریق خط تولید، مراحل شستشو سالن و خط تولید وارد فاضلاب می شوند، خروج فاضلاب این صنایع می تواند منجر به فجایع محیط زیستی شود. فاضلاب صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی با روش های متداول بیولوژیکی تصفیه نمی شود و نیازمند بکارگیری از روش های پیچیده تر مانند شیمیایی و اکسیداسیون پیشرفته می باشد. از این رو قوانین و دستورعمل های بازدارنده ای از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست تدوین شده تا از وقوع این وقایع جلوگیری شود. در این دستورعمل ها ذکر شده است که صنایع و کارخانجات داروسازی اجازه رهاسازی فاضلاب تصویه نشده خود را در طبیعت یا محیط زیست را ندارند. فاضلاب صنایع دارویی، ارایشی و بهداشتی دارای BOD و COD بالا و دیر تجزیه پذیر هستند. و فاضلاب در این صنایع از بخش های مختلفی مانند: بخش تولید؛ که حاوی مواد شیمیایی، انتی بیوتیک ها و ویتامین ها می باشند، بخش شستشو و بخش آزمایشگاه.

ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی و آرایشی بهداشتی


پکیج های تصفیه فاضلاب صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی شرکت صدرآب پس از بررسی شاخص های کیفی فاضلاب خروجی، طراحی و ساخته می شوند به همین دلیل شناخت کامل نسبت به مواد مورد استفاده در صنعت دارویی، آرایشی و بهداشتی و انالیز فاضلاب برای طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب اختصاصی الزامی می باشد. تا بهترین و موثر ترین روش و مواد شیمیایی در تصفیه خانه مورد استفاده قرار گیرد. سرعت در ساخت، هزینه ساخت پایین تر، قابلیت جابجایی، استحکام بالا، مقاومت بالا در برابر فشار هیدرولیکی، بدون بو، راندمان بالا در حذف آلاینده ها. کم صدا، قابلیت نصب هم به صورت دفنی و هم سطحی از ویژگی های پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی تولیدی شرکت صدرآب می باشد که با استفاده از این پکیج های تصفیه فاضلاب از انتشار آلاینده های خطرناک به محیط زیست و به دنبال ان سلامتی جامعه و محیط زیست حفظ می شود. از طرفی با وجود بحران کم آبی می توان از فاضلاب تصفیه شده خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی شرکت صدرآب برای آبیاری فضای سبز و با اعمال فرایند هایی می توان آب را دوباره به چرخه مصرف صنعت رساند.