تصفیه فاضلاب چیست و چگونه کار می کند؟

تصفیه فاضلاب چیست و چگونه کار می کند؟

یکی از رایج ترین کنترل آلودگی، تصفیه خانه های فاضلاب می باشند. دو مرحله اساسی در تصفیه فاضلاب وجود دارد که primary و secondary  نام دارند که در این مقاله بصورت مختصر به آن ها می پردازیم. در مرحله اول (primary) فاضلابته نشین می شود و مواد جامد معلق از فاضلاب جدا می شوند و در مرحله ثانویه (secondary) از فرآیند بیولوژیکی برای تصفیه فاضلاب و گندزدایی استفاده می گردد. گاهی اوقات این دو مرحله با یکدیگر ترکیب می شوند و به یک مرحله تبدیل می گردند.

تصفیه اولیه (primary treatment)

در این مرحله پس از ورود فاضلاب به سیستم مواد جامد معلق مانند: چوب، سنگ و... که باعث انسداد در لوله ها و یا خرابی قطعات مکانیکی می شود، توسط آشغالگیر جدا می شوند. در بعضی از تصفیه خانه ها به علت اینکه فاضلاب حاوی چربی، خون، پر، شن و... می باشد وارد چربی گیر می شود( وجود چربی گیر در مکان هایی که در فاضلاب آن ها شن، ماسه و... وجود دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است). پس از عبور از آشغالگیر و چربی گیر فاضلاب هنوز حاوی مواد آلی و معدنی به همراه سایر جامدات معلق است. 

این مواد جامد معلق اضافه می توانند در مخازن (حوضچه) ته نشینی (اولیه) از فاضلاب جدا شوند. زمانی که فاضلاب از مخازن عبور می کند سرعت آن کاهش می یابد و مواد جامد معلق به تدریج ته نشین می شوند، تا جایی که آن ها توده ای از مواد جامد به نام Biosolids را تشکیل می دهند. بیوسولیدها معمولا پس از ته نشینی جمع آوری می شوند.

تصفیه فاضلاب چیست و چگونه کار می کند؟

در طول سال ها تصفیه اولیه قادر به برآورده کردن خواسته های بساری از جوامع برای کیفیت بالاتر پساب نبوده است. برای برآورده کردن آن ها شهرها و صنایع بطور معمول با تصفیه ثانویه اقدام به بهبود و استانداردسازی کیفیت فاضلاب می شوند و در برخی از موارد نیز از روش تصفیه پیشرفته برای از بین بردن مواد آلی و سایر آلاینده ها استفاده می شود.

تصفیه ثانویه (secondary treatment)

در تصفیه ثانویه 85 درصد از مواد آلی موجود در فاضلاب با استفاده از میکروارگانیسم ها حذف می شود. فرآیندهای اصلی در تصفیه ثانویه trickling fliter و activated sludge می باشد. در تصفیه ثانویه حذف معمولا با فرآیندهای بیولوژیکی انجام می شود که در آن میکروارگانیسم ها مواد آلی را به عنوان غذا مصرف می کنند و آن ها را برای رشد و تولید مثل به دی اکسید کربن، آب و انرژی تبدیل می کنند. 

سه روش اصلی برای تصفیه بیولوژیکی وجود دارد: trickling fliter، لجن فعال و حوضچه اکسیداسیون. روش چهارم، کمتر متداول تر،  rotating biological contacter است.

تصفیه فاضلاب چیست و چگونه کار می کند؟

در نهایت برای تکمیل شدن تصفیه فاضلاب توسط حوضچه کلرزنی گندزدایی می شود و تخلیه می گردد. کلر برای از بین بردن باکتری ها و کاهش بوی فاضلاب استفاده می شود. اگر کلرزنی بصورت صحیح انجام شود، بیش از 99 درصد باکتری های مضر در فاضلاب را از بین می برد. در حال حاضر در بعضی از کشورها حذف کلر اضافی قبل از تخلیه به آب های سطحی با فرآیندی به نام کلرزدایی اقداماتی انجام می شود. دیگر گزینه های ضدعفونی کننده کلر مانند نور ماوراء بنفش یا ازن نیز در مواقعی استفاده می شود که کلر موجود در فاضلاب تصفیه شده ممکن است برای ماهی ها و سایر آبزیان مضر باشد.

آلودگی های امروزه، مانند فلزات سنیگن، ترکیبات شیمیایی، مواد سمی و... تصفیه فاضلاب را سخت تر کرده است. نیاز روز افزون به استفاده مجدد از آب نیاز به تصفیه فاضلاب بهتر دارد. این مشکلات یا چالش ها از طریق روش های بهتری برای از بین بردن آلاینده ها در تصفیه خانه های فاضلاب یا از طریق جلوگیری از آلودگی منابع برطرف می شوند. 

تصفیه پیشرفته فاضلاب:


در این مرحله با استفاده از روش انعقاد شیمیایی و رسوب گذاری سعی در حذف مواد جامد و مواد معلق باقی مانده در پساب می شود. با این کار سبب بهبود کیفیت آب تصفیه شده به استاندارد های لازم قبل از تخلیه در محیط زیست می شود. برای ضدعفونی کردن و از بین بردن هرگونه میکروب های نامطلوب پساب از مواد ضدعفونی کننده مانند کلر، ازن، نور UV استفاده می شود. معمولا از کلر بصورت پودری و یا گاز کلر استفاده می شود.

طراحی و تولید پکیج تصفیه فاضلاب


شرکت صدرآب به همراه یک تیم متخصص و حرفه ایی با بیش از یک دهه تجربه از شرکت های فعال در صنعت تصفیه آب و فاضلاب کشور می باشد. طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب کاملا بصورت سفارشی و متناسب با شرایط محیطی و میزان آلودگی ها و اندازه های BOD و COD طراحی می شود. تمامی پکیج های ما با رعایت استانداردهای روز دنیا طراحی می شوند.