مقاله

کاهش سختی آب با سودسوزآور

کاهش سختی آب با سودسوزآور

استفاده از سودسوزآور در کاهش سختی آب

گاهی به جای آهک و سودا از سودسوزآور استفاده می شود که واکنش های مربوط بصورت زیر است:

هدایت الکتریکی آب EC

هدایت الکتریکی آب EC

هدایت الکتریکی آب (EC)

هدایت الکتریکی یا کنداکتیویته آب نشان دهنده توانایی عبور جریان برق از آب است.

مواد شیمیایی کمک منعقد کننده

مواد شیمیایی کمک منعقد کننده

کمک منعقدکننده ها

ثابت شده است که گروهی از پلی الکترولیت ها (مولکول هایی با زنجیر طولانی) می توانند کارایی مواد منعقدکننده را در حذف رنگ و مواد آلی و کدورت بهبود بخشند. این مواد ممکن است کاتیونی و آنیونی و یا غیر یونی باشند.

عوامل موثر در کیفیت و کمیت رسوب

عوامل موثر در کیفیت و کمیت رسوب

عوامل موثر در کیفیت و کمیت رسوب

عوامل زیادی در مقدار رسوب ایجاد شده و نیز کیفیت آن (از نظر نرم یا سفت بودن، چسبنده و غیرچسبنده بودن) اثر دارند از جمله:

مزایا و تفاوت پکیج کامپوزیت نسبت به پکیج های دیگر

مزایا و تفاوت پکیج کامپوزیت نسبت به پکیج های دیگر

مزایا و تفاوت های پکیج کامپوزیت نسبت به پکیج ها ی دیگر

1-پکیج کامپوزیت FRP  دارای قابلیت نصب دفنی و سطحی می باشد. برخلاف پکیج های کاروگیت پلی اتیلنی که نصب آن با الزام به مدفون سازی پکیج مواجه خواهد بود.

املاح محلول در آب و اثرات آنها

املاح محلول در آب و اثرات آنها

املاح محلول در آب و اثرات آنها

برخی از املاح به طور طبیعی در آب وجود دارند و برخی دیگر از املاح در خلال فرایند تصفیه وارد آب می شوند. بنابراین لازم است در پایان تصفیه و یا قبل از مصرف اب، آن را از نظر کیفی کنترل نمود.

میکروارگانیسم ها در تصفیه فاضلاب

میکروارگانیسم ها در تصفیه فاضلاب

میکروارگانیسم ها

قبلا تمام موجودات زنده جهان را به دو دسته گیاهان و جانوران تقسیم می کردند. تا اینکه در قرن نوزدهم میلادی دریافتند که موجودات زنده دیگری وجود دارند و دارای خواص مشترکی از هر دو گروه گیاهان و حیوانات می باشند و این موجودات را میکروارگانیسم ها نامیدند. میکروارگانیسم ها شامل ویروس ها، جلبک ها، قارچ ها، پروتوزوئرها، باکتری ها و ... می باشند. باکتری ها بر اساس منبع تغذیه شان به دو گروه تقسیم بندی می شوند:

روشهای ضد عفونی کردن آب

روشهای ضد عفونی کردن آب

ضدعفونی کردن آب

وقتی که آب از مراحل مختلف تهیه می گذرد بسته به چه مصرفی برسد باید در حد لزوم ضدعفونی شود. منظور از ضدعفونی کردن، از بین بردن کلیه عوامل بیماری زا از طریق اضافه کردن عوامل فیزیکی و شیمیایی می باشد. برای آبهای آشامیدنی، ضدعفونی کردن آب بسیار ضروری است. میکروارگانیسم های آب در حضور موادغذایی به سرعت تکثیر می شوند و گاهی حتی یکی از آن ها باعث بیماری می شود و یا در صورت بروز بیماری به علت بعضی موادشیمیایی آب، ورود میکروارگانیسم های بیماری زا باعث تشدید بیماری می شوند.از این رو ملزم دانسته اند که آب آشامیدنی و یا آبی که در تهیه غذا به کار می رود و یا از آن در مصارف بهداشتی استفاده می شود باید کاملا عاری از هرگونه عامل بیماری زا باشد.

انواع سپتیک تانک

انواع سپتیک تانک

سپتیک تانک

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که یک دستگاه یا پکیج و در کل انواع سپتیک تانک از نوع سپتیک تانک بتنی ، سپتیک تانک کامپوزیتی ، سپتیک تانک پلی اتیلنی و سپتیک تانک فایبر گلاس چگونه در روند تصفیه فاضلاب نقش دارند و روش تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک ها چگونه است.

سپتیک فاضلاب خانگی از رایج ترین انواع سپتیک تانکهای موجود در بازار است و بر اساس میزان حجم فاضلاب ورودی ابعاد آن متغیر خواهد یود. هرچه حجم فاضلاب بیشتر باشد الزاما سپتیک تانک ها در ابعاد بزرگتری ساخته می شوند . ازین رو لحاظ فضای مورد نیاز در طراحی سپتیک تانک از ضروریات جانمایی و تعیین مکان نصب آن می باشد.

صافی ها در تصفیه آب

صافی ها در تصفیه آب

صاف کردن

صاف کردن عبارت است از عبور دادن آب از بسترهای متخلخل که در اثر آن مواد معلقی که ابعاد آنها بزرگتر از تخلخل لایه ها می باشد در سطوح متخلخل گرفته می شوند. این مواد معلق عبارتند از: گل و لای، پلانکتون ها، رنگ و مواد آلی و دیگر موادمعلق. از زمان های قدیم استفاده از صافی برای زلال کردن آب و به دست آوردن آبی با ظاهر مطلوب مورد توجه بوده است. اولین وسایل صاف کردن استفاده از پارچه های مخصوص و سیفون های فیتیله ای بوده است.