مقاله

تصفیه فاضلاب کارواش

تصفیه فاضلاب کارواش

با توجه به جمعیت روز افزون انسان ها و به مراتب استفاده بیشتر از اتومبیل ها، نیاز به شستشو خودرو و کارواش افزایش یافته است. یک خودرو به طور میانیگن برای هربار شستشو بین 30 الی 50 لیتر آب مصرف می کند. اگر سالی 10 باز نیاز به شستشو داشته باشد این عدد به 300 الی 500 لیتر تغییر می کند . پسابی که از شستشوی خودرو در کارواش ها در محیط زیست و رودها تخلیه می شود به یک مشکل بسیار جدی تبدیل شده است. این پساب ها از مهم ترین عوامل آلوده کننده محیط زیست بشمار می روند. در کارواش به دلیل استفاده از مواد شوینده، فاضلاب ماهیت شیمیایی آلوده کننده ای پیدا می کند. فاضلاب کارواش در دسته فاضلاب های صنعتی می باشد و تخلیه آن در محیط زیست صدمات جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد می کند.

فلز سنگین

فلز سنگین

فلز سنگین چیست؟


فلز سنگین به دسته ای از فلزات یا شبه فلزات سمی و خطرناک که به علت ویژگی غیر قابل تجزیه دارای اثرات سویی بر محیط زیست و جانداران دارد. این فلزات دارای وزن مخصوص بالای 6 گرم بر سانتی متر مکعب و جرم اتمی بالای 50 دارد.

انواع آب مناسب نوشیدن

انواع آب مناسب نوشیدن

آیا آب لوله کشی آب مناسبی برای نوشیدن می باشد؟


برخی باور غلط وجود دارد که آب لوله کشی آب مناسبی برای نوشیدن نیست بلکه آب لوله کشی تمامی فرآیند های تصفیه را طی می کند و پس از گندزدایی وارد شبکه آبرسانی می شود. کلر اضافی موجود در آب تصفیه شده باعث ضدعفونی شبکه آبرسانی نیز می شود. اما آب لوله کشی به علت هزینه ی بالای جداسازی، حاوی مقادیری ناخالصی مانند سختی و برخی ناخالصی های محلول است که جداسازی ان مستلزم پرداخت هزینه های بالایی است که نه تنها در ایران بلکه در هیچ کشوری این کار صورت نمیگیرد. اما با نصب سختی گیر های خانگی می توان سختی آب منزل را به مقدار قابل توجهی کاهش داد.

اثرات و جود چربی در سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاهی

اثرات و جود چربی در سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاهی

روغن و چربی ترکیبات نامحلولی هستند که اکثرا شامل استر های گلیسیریل یا اسید های چرب یا تری گلیسیرید ها هستند. این ترکیبات به علت وزن مخصوص کمتری که نسبت به اب دارند بر روی سطح آب قرار می گیرند. عمده روغن های طبیعی درفاضلاب کشتارگاهی غیر محلول اند ولی در اکثر حلال های آلی محلول می باشند.  

تصفیه فاضلاب کشتارگاه

تصفیه فاضلاب کشتارگاه

پساب کشتارگاهی ناشی از کشتار حیوان و شستشوی لاشه، چربی، خون، مایعات و جامدات داخل بدن حیوان می باشد و که به دلیل شاخص­ های شیمیایی و فیزیکی خاص تصفیه آن متفاوت تر از تصفیه خانه های معمول بوده که باید برای جلوگیری از مشکلات بعدی احتمالی اصول طراحی درستی برای آن در نظر گرفته شود . این نوع فاضلاب ها مقدار بالایی از مواد آلی بوده و دارای مواد معلق و جامد بسیار زیادی هستند. بدلیل وجود ذرات جامد معلق و قابل ته نشینی استفاده از سیستم های شناوری و چربی روب که دارای اسکیمر باشد و همچنین سیستم حذف ذرات قابل ته نشینی از مهمترین تجهیزات تصفیه پساب کشتارگاهی می باشد.

تصفیه فاضلاب دامداری

تصفیه فاضلاب دامداری

 پساب دامداری با توجه به میزان آلایندگی های موجود را می توان به دو بخش تقسیم کرد.

  • پساب سنگین حاوی کود
  • پساب نیمه سنگین بدون کود
انعقاد و لخته سازی

انعقاد و لخته سازی

انعقاد شیمیایی از تمامی واکنش ها ومکانیسم های تاثیرگذار در ناپایدارسازی شیمیایی ذرات و تشکیل ذرات بزرگ تر از طریق لخته سازی تشکیل شده است.
به طور کلی منعقدکننده به مواد شیمیایی گفته می شود که ذرات کلوئیدی را ناپایدار و باعث تشکیل لخته و توده هایی در فاضلاب می شود. لخته سازی مرحله ی انتقالی است که امکان برخورد بین ذرات ناپایداری را فراهم می کند که برای تشکیل ذرات درشت تر به ان نیاز است تا توانایی حذف ذرات را به وسیله ته نشینی یا صاف سازی داشته باشد.

دستگاه آنالیزور TOC

آنالیزور TOC چیست؟

 

 

استفاده از آب در بخش های صنعتی و غیر صنعتی و همچنین مجتمع های مسکونی سبب میشود تا آب با مواد آلی و غیر آلی مختلفی به مرور آلوده شود.
یکی از آلاینده های بسیار مضر که در بیشتر در منابع آبی و فاضلاب ها وجود دارد، کربن آلی یا TOC میباشد که این آلاینده خطرناک به صورت محلول و معلق میباشد. TOC مخفف واژه انگلیسی Total Organic Carbon میباشد و به طور کلی به مجموعی از کربن های آلی موجود در آب های فاضلابی و منابع آبی گفته میشود.

معرفی سیستم و نحوه راهبری  تصفیه خانه پیش ساخته شرکت های تولید تن ماهی به روش انعقاد و لخته سازی

معرفی سیستم و نحوه راهبری تصفیه خانه پیش ساخته شرکت های تولید تن ماهی به روش انعقاد و لخته سازی

مقدمه:

با افزایش آگاهی زیست محیطی همراه با استانداردها و مقررات سختگیرانه‌تر باعث شده است تا صنایع مختلف در جستجوی فناوری‌های مناسب تصفیه فاضلاب خود را به چالش بکشند. . فرآیند انعقاد -لخته سازی به دلیل سادگی و اثربخشی یکی از مهمترین و پرکاربردترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب صنعتی محسوب می‌شود.

کرونا ویروس در فاضلاب

کرونا ویروس در فاضلاب

در زمان شروع همه گیری همانند همه گیری کرونا تامین آب سالم و بهداشتی و تصفیه اصولی فاضلاب نقش مهمی در حفظ سلامت جامعه ایفا می کند.