مزایای پکیج کامپوزیتی نسبت به پکیج های بتنی و فلزی تصفیه فاضلاب

مزایای پکیج کامپوزیتی نسبت به پکیج های بتنی و فلزی تصفیه فاضلاب

1- مقدمه

معمولاً براي انتخاب گزينه مناسب تصفيه فاضلاب مقايسه هاي اقتصادي و فني تواماً انجام مي شود و ضمن ارزش گذاري عوامل مختلف، گزينه اي كه بالاترين امتياز را داشته باشد، بعنوان گزينه مناسب انتخاب مي گردد. در خصوص انتخاب جنس بدنه و مصالح ارجح نیز همین اصل صادق است، لذا بر اساس تجربیات حاصله و با توجه به افزایش جهانی بهای فلزات مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی، افزایش هزینه حامل های انرژی و سوخت ها با توجه به طرح هدفمند شدن یارانه ها در کشور و پر رنگ تر شدن سایه شوم تحریم های اخیر و همچنین مصالح ساختمانی و طول عمر سازه، براساس هزينه هاي سرمايه گذاري اوليه (اجراء) و هزينه هاي راهبری، بهره برداري و نگهداري ساليانه، براساس شاخص های جهانی، استفاده از ترکیبات کامپوزیتی به لحاظ شرایط فنی، اقتصادی و زیست محیطی ارجح می باشد.

2- مقایسه اجمالی پکیج های کامپوزیتی تصفیه فاضلاب با پکیج های فلزی و یا بتنی

مشهودترین و عمده ترین معضل پکیج های فلزی مشکل پوسیدگی، زنگ زدگی و خوردگی شیمیایی و میکروبی بدلیل استفاده از ترکیبات آهن در مقایسه با پکیج هایی با مصالح کامپوزیتی و بتنی می باشد که در نتیجه آن افزایش چشمگیر هزینه های تعمیرات سالیانه و حتی ماهیانه تأسیسات و تجهیزات، تعویض قطعات و نیاز به سندبلاست، رنگ آمیزی دوره ای و پوشش دهی مجدد و ... و در نهایت افزایش هزینه های راهبری، بهره برداری و نگهداری می تواند طرح تصفیه فاضلاب را با چالش های جدی روبرو نماید. در خصوص پکیج های فلزی نیز باید اشاره نمود که خوردگي فولاد در واقع يک فرآيند الکتروشيميايي است. در صورتي که Fe(OH)3 محصول اصلي زنگ زدگي در فلزات باشد، انجام فرآيند خوردگي مشروط به حضور آب و اکسيژن مي باشد، لذا در محیط های مرطوب مانند حوض های حاوی آب یا فاضلاب، تجهیزات فلزی خورده می شوند و در صورتي که تعميرات انجام نشود تخريب و شکستگي ممکن است بطور کامل روي دهد که در اين حالت عمر مفيد تجهیز به اتمام رسيده است و به سرعت طی کمتر از چند سال از بین می رود.آمارهای موجود نشانگر آن است که سالیانه در جهان دو میلیارد دلار صرف جبران خسارات ناشی از خوردگی در سازه های فلزی می شود.

متأسفانه هر ساله مبالغ هنگفتی از بودجه کشور به دلیل زیان های ناشی از خوردگی هدر می گردد که می توان با کمی تدبیر آن را مرتفع نمود.امروزه بخش عمده ای از صنایع کشور از مشکل خوردگی و تبعات هزینه ناشی از آن رنج می برند. خوردگی در ایران در سال 1379 معادل 2700 میلیارد ریال (بر اساس 5 درصد از تولید ناخالص ملی) برآورد شده است (برگرفته از نشریه خوردگی، سال چهارم شماره 11 و 12 - سال 1382).

در مجموع پکيج هاي کامپوزیتی تصفيه فاضلاب علاوه بر طراحي هاي فنی و مهندسی بمنظور حصول عملکرد مناسب از دیدگاه فرآیندی و دستیابی به استانداردهای تخلیه زیست محیطی، نيازمند طراحي مناسبي براي اطمينان از استحکام سازه اي کافي در تمامي مدت زمان عملکرد خود هستند، تا قابلیت اعتماد سیستم در شرایط مختلف کارکرد فراهم گردد. به همین منظور، فشار سیال در درون مخزن، میزان و جهت بارهای وارده، میزان رطوبت محیطی، شناور بودن و غوطه وري دائمی اجزای پکيج در فاضلاب، عوامل تجزيه کننده موجود در خاک و کلیه پارامتر هاي محيطي مختلف که می تواند در ساليان متمادی بر ديواره ها و اجزاء پکيج اثر کرده و باعث فرسايش، خوردگي و در نهايت شکست و تخريب پکيج شوند، در آنالیز سازه ای اینگونه پکیج ها توسط نرم افزار، مورد توجه قرار می گیرند.

براساس مشاهدات و تجربیات حاصله متأسفانه در تصفیه خانه های بتنی نیز معضلات خوردگی سازه به وفور نمایان گردیده، چون بتن در محيط های خورنده حاوی يون کلر و سولفات به مرور زمان خورده شده و خلل و فرج در ساختار آن ایجاد می گردد و تصور عمومی بر اين است که به دليل مقاومت بالای آن نيازی به پوشش محافظ ندارد، اما بايستی اذعان داشت که بتن با خواص قليايي ذاتی خود در محيط های اسيدی به شدت آسيب می بيند و به دليل شکننده بودن تحت تنش ها و ضربات مکانيکی به مرور زمان ترک خورده و خرد می شود و زنگ زدگی و خوردگی آرماتورهای بتن در شرايط خورنده محيط به سطوح بتن گسترش می يابد، لذا استفاده از پوشش های صنعتی کارآمد نیز تاحدودی کارساز بوده و به مرور کیفیت خود را از دست داده و مستهلک می گردد.

استفاده از ترکیبات کامپوزيتي تا حد زيادي از شدت اين عوامل مي کاهد و برخي را حذف مي نمايد. به طوري که با استفاده از مواد کامپوزيتي مشکلاتي نظير خوردگي و زنگ زدگي اتفاق نمي افتند. اگر چه مواد کامپوزيتي داراي مزايايي هستند، اما روش استفاده از آنها و رعايت نکات ويژه در استفاده از آنها ضروري است بدین معنی که سازنده اینگونه تجهیزات بایستی دانش فنی کافی همراه با تجربه کاری لازم در زمینه تولید قطعات کامپوزیتی را داشته باشد تا طرح مناسب از هر نظر اجرائی گردد. يکي از مهمترین این موارد طراحي مناسب و لايه چيني کافي و صحيح در نقاط مختلف يک سازه کامپوزيتي است، زيرا ضخامت ها، تعداد و نوع لايه ها و جهت لايه ها در مواد مرکب به طور کامل بستگي به نظر سازنده دارد و به سهولت مي توان اشکال پيچيده هندسي را در يک سازه کامپوزيتي با ضخامت ها و استحکام هاي متفاوت در جهات مورد نظر، ساخت. حال اگر از اين انعطاف پذيري مواد کامپوزيتي در مقايسه با فلزات به شکل صحيح و اصولي استفاده شود، در نقاطي که نيروهاي زيادي بر سازه وارد مي شوند، با اعمال لايه چيني صحيح مي توان بر استحکام آن افزود. همچنين در نقاطي که نيروهاي کمي به آن وارد مي شود، حذف لايه هاي غير ضروري به کاهش وزن و قيمت تمام شده محصول مي انجامد.

 

3- ویژگی های ترکیبات کامپوزیت و مقایسه با سایر مواد

پیش از پرداختن به مبحث مقایسه مقایسه فنی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی پکیج های کامپوزیتی و پکیج های فلزی و بتنی، لازم است تا به اختصار به معرفی و تشریح ترکیبات کامپوزیت و همچنین برتری ها و مزایای منحصر بفرد آنها اشاره گردد.

3-1- معرفی و تشریح ترکیبات کامپوزیت

 

ترکیبات کامپوزیت بطور گسترده ای به عنوان پلاستیک های تقویت شده شناخته می شوند. بطور ویژه کامپوزیت ها، الیاف تقویت کننده ای در ماتریس پلیمری هستند، که به نوبه خود دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند. مواد کامپوزيتي از دو جزء الياف و رزين تشکيل مي شوند و الياف مورد استفاده معمولاً شيشه، کربن يا کولار هستند. انواع رزين هاي مورد استفاده در توليد قطعات کامپوزيتي شامل پلي استرهای اشباع نشده، وینیل استر، اپوکسي، پلی اوروتان و ... می باشند. در تولید کامپوزیت دو جزء الياف و رزين بدون واکنش شيميايي با يکديگر مخلوط شده و ماده نهايي مقاوم تري نسبت به اجزاء اوليه را مي سازند.

وزن پایین تر قطعات کامپوزیتی نسبت به سایر مواد نیز بسیار حائز اهمیت می باشد، تا جایی که به عنوان جایگزین قطعات فولادی80-60 درصد و در قطعات آلومینیومی 50-20 درصد از وزن تجهیزات را کاهش می دهند. مزایا و برتری های ترکیبات کامپوزیت در مقایسه با سایر موادی که بطور گسترده و معمول در صنعت تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند (از قبیل فولاد، فولاد  ضدزنگ، آلومینیوم، پلی اتیلن، پی وی سی و ... ) شامل مقاومت بسیار بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگی شیمیائی (pH) و تجزیه میکروبی، مقاومت بسیار بالا در برابر اشعه UV نور خورشید، مقاومت در برابر ضربه، شوک و انفجار، ضریب انتقال حرارتی بسیار پائین، استحکام ویژه بالاتر در مقایسه با سایر مواد، انعطاف پذیری بیشتر بدلیل زمینه پلیمری و شکل پذیری بسیار بالا، مقاومت بیشتر در برابر ضربه و تنش، ضریب انبساط گرمائی پایین، مقاومت خستگی بهتر، نیاز به اتصالات کمتر، ضخامت کمتر با استحکام مساوی، هزینه اندک تولید و قیمت مونتاژ و نصب کمتر در مقایسه با سایر مواد، امکان استفاده از تأخیرانداز در برابر آتش و وزن پایین تر نسبت به سایر مواد می باشد.

از اینرو امروزه مزایای فوق العاده و منحصر به فرد این ترکیبات از یکسو و پایین بودن هزینه های اجرایی در مقایسه با عملیات ساختمانی (با توجه به افزایش جهانی بهای فلزات بخصوص فلزات مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی و همچنین مصالح ساختمانی) و هزینه حامل های انرژی و سوخت ها از سوی دیگر باعث شده تا ساخت قطعات و تجهیزات مختلف قابل استفاده در صنعت آب و فاضلاب به این سمت سوق پیدا کند، که از بارزترین آنها می توان به ساخت پکیج های پیش ساخته کامپوزیتی تصفیه فاضلاب، کانال ها و لوله های جمع آوری و انتقال فاضلاب، منهول های پیش ساخته، پیچ و مهره ها، انواع فیتینگ ها و اتصالات، فيلترهای مدور دستگاه تصفيه آب و نازل پلیت ها، انواع شناورهای نگهدارنده و پره های هواده های سطحی، انواع کفابگیر، پمپهای ایرلیفت، صفحات لاملاء در حوض های ته نشینی، کانال های پارشال فلوم، ایستگاه های پمپاژ پیش ساخته، حوضچه کلرزنی، میکسرهای استاتیکی خطی، حوضچه های متعادل ساز، سرریزهای V شکل، تیغه ها و لجنروب های سیستم تغلیظ لجن، بدنه سیستم های حذف بو به روش بیولوژیکی (بیوفیلتراسیون) و حتی بدنه سیستم های تولید گاز توسط میکروارگانیسم های بیهوازی (بیوگاز) و تولید کود بیولوژیکی از مواد زاید جامد آلی (بیوکمپوستینگ) و سطل زباله هاي پسماند مواد شيميايي در مباحث مدیریت مواد زاید جامد اشاره کرد. در همین راستا در گزارش حاضر، در ابتدا ویژگی های ترکیبات کامپوزیت و مقایسه آنها با سایر مواد، معرفی ترکیبات کامپوزیت و مزایای آنها ارائه شده و در ادامه کاربرد روزافزون ترکیبات کامپوزیتی به عنوان جایگزینی مناسب برای فولاد، فولاد ضدزنگ (استنلس استیل)، آلومینیوم، پلی اتیلن، پی وی سی و... را مورد مطالعه و بحث قرار می دهد.

 

3-2- مزایا و برتری های ترکیبات کامپوزیت

همانگونه که پیشتر نیز اشاره گردید، بطور مختصر و مفید، مزایا و برتری های ترکیبات کامپوزیت در مقایسه با سایر موادی که بطور گسترده و معمول در صنعت تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند ( از قبیل فولاد، فولاد زنگ نزن، آلومینیوم، پلی اتیلن، پی وی سی و ... ) به شرح زیر می باشد:

1- مقاومت بسیار بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگی شیمیائی (pH) و تجزیه میکروبی

2- مقاومت بسیار بالا در برابر اشعه UV نور خورشید

3- مقاومت در برابر ضربه، شوک و انفجار

4- دارای ضریب انتقال حرارتی بسیار پائین

5- استحکام ویژه بالاتر در مقایسه با سایر مواد

6- انعطاف پذیری بیشتر بدلیل زمینه پلیمری و شکل پذیری بسیار بالا

7- مقاومت بیشتر در برابر ضربه و تنش

8- دارای ضریب انبساط گرمائی پایین

9- مقاومت خستگی بهتر

10- نیاز به اتصالات کمتر

11- ضخامت کمتر با استحکام مساوی

12- هزینه اندک تولید و قیمت مونتاژ و نصب کمتر در مقایسه با سایر مواد

13- امکان استفاده از تأخیرانداز در برابر آتش 

14- وزن پایین تر نسبت به سایر مواد

همچنین در جدول شماره 1 مهمترین مشخصه های فیزیکی ترکیبات کامپوزیت در مقایسه با سایر مواد آورده شده است.

جدول شماره 1- مهمترین مشخصه های فیزیکی ترکیبات کامپوزیت در مقایسه با سایر مواد

مواد

مشخصات

کامپوزیت

فولاد

فولاد

زنگ نزن

آلومینیوم

چوب

PVC

+ PVC

 Talk 

پلی آمید

GF

دانسیته (g/cm3)

8/1

8/7

8/7

7/2

9/0

4/1

2/1

4/1

استحکام کششی (Mpa)

600

500

500

250

80

50

32

150

مدول کششی (Gpa)

35

210

210

70

11

3

5/4

5/6

ضریب انبساط حرارتی (10-6*K-1)

8

14

17

24

20

100

140

20

ضریب انتقال حرارت (W/m*k)

3/0

50

60

180

3/0

16/0

2/0

3/0

مقاومت الکتریکی (Kv/mm)

10

هادی

هادی

هادی

30

30

40

40

به طورکلی پکیج های کامپوزیتی تصفیه فاضلاب در مقایسه با سایر محصولات مشابه (از قبیل پکیج های فلزی و یا بتنی با فرآیندهای متداول و قدیمی تصفیه فاضلاب)، دارای مزایای بسیاری می­باشند که در ذیل بطور خلاصه به چند مورد از مهمترین آنها اشاره شده است:

  1. قابلیت نصب پکیج کامپوزیتی در درون زمین، مسقف کردن و مدفون نمودن آن و در نتیجه دور از دید نمودن پکیج و تجهیزات تصفیه (Underground Installation) وجود دارد. (این قابلیت در شرایط جنگ، زلزله، شرایط تروریستی و ... و از دیدگاه پدافند غیرعامل نیز از مزایای پکیج های مدفون و مسقف می باشد.)

]در رابطه با پکیج های فلزی باید اشاره نمود که امکان مسقف نمودن آنها مشکل و پرهزینه است و باید از پوشش های خاص برای پوشش سقف استفاده شود تا مسایل ناشی از خوردگی و پوسیدگی به حداقل برسد. در غیر اینصورت شاهد پوسیدگی و ریزش سقف پکیج خواهیم بود. همچنین در اماکن حساس و توریستی مانند هتل ها، دانشگاهها و ... که نیاز است پکیج دور از دید باشد پکیج های کامپوزیتی بسیار مناسب می باشند.

2- مقرون بصرفه بودن بدلیل نیاز به حداقل فضای مورد نیاز جهت احداث سیستم و جانمایی آن (قابل استفاده در مناطقی که قیمت و ارزش مالی زمین زیاد باشد).

] بدلیل پیشرفته بودن فرآیند تصفیه و استفاده از بسترهای رشد چسبیده در فرآیند هوادهی، حجم سیستم و مساحت مورد نیاز جهت استقرار و جانمایی پکیج های کامپوزیتی در مقایسه با فرآیندهای قدیمی کمتر است.

3- در مناطقی که محدودیت فضا وجود دارد و زمین به مساحت کافی در دسترس نیست، این سیستم را می توان زیر باغچه ها یا زمین های بلااستفاده نصب نمود.] در پاره ای موارد که زمین مناسب و کافی در دسترس نمی باشد می توان از این پکیج ها بدلیل اندازه و ابعاد مناسبشان استفاده نمود.

 4- عدم وجود مشکل پوسیدگی، زنگ زدگی و خوردگی شیمیایی و میکروبی بدلیل استفاده از ترکیبات کامپوزیت در مقایسه با پکیج هایی با مصالح فلزی و بتنی و در نتیجه کاهش هزینه های تعمیر تأسیسات و تجهیزات، تعویض قطعات و عدم نیاز به سندبلاست، رنگ آمیزی و پوشش دهی مجدد و ... و در نهایت کاهش هزینه های راهبری، بهره برداری و نگهداری (بدلیل طراحی فشرده سیستم و حداقل تجهیزات و قطعات متحرک موجود در بیوراکتور و همچنین استفاده از بهترین قطعات و تجهیزات مکانیکی و برقی).

5- کاهش تولید بوی متعفن و انتشار بخارات و قطرات در هوای اطراف پکیج.] بدلیل بسته بودن سیستم و وجود امکان جمع آوری گازها و بخارات تولید کننده بو و هدایت آن به سیستم حذف بو. اما ایجاد این قابلیت در پکیج های فلزی مشکل و هزینه بر است.

6- کاهش انتشار عوامل میکروبی و انگلی و بیماری های منتقله از طریق تماس مستقیم با فاضلاب و پیشگیری از ابتلاء کارگران و اپراتورها بدلیل امکان بسته بودن سیستم و مسقف بودن پکیج کامپوزیتی و نصب سیستم کنترل و حذف بخارات و ویروس ها.

 7- کاهش انتشار ویروس ها از طریق ذرات و قطرات ریز فاضلاب بدلیل استفاده از دیفیوزر به منظور انجام عمل هوادهی و کاهش تلاطم فاضلاب در مجاورت هوا و در نتیجه کاهش انتشار آئروسل ها و بیماری های هوابرد.

8- كاهش حجم مفید در مقایسه با تصفیه خانه بدلیل افزايش بارگذاري آلی در سیستم و استفاده از فرآیند رشد چسبیده با مدیای معلق و شناور.

9- بالا بودن راندمان حذف مواد آلی و کاهش جامدات (کاهش چشمگیر و قابل توجه BOD و TSS در پساب خروجی و مطابقت با استانداردهای تخلیه زیست محیطی).

10- کاهش هزینه های ساختمانی و احداث (بدلیل وجود فرآیند بیولوژیکی از نوع لجن فعال- هوادهی گسترده با اختلاط کامل در قالب یک بیوراکتور و واحد ته نشینی بشکل تلفیقی در این سیستم).

11- انعطاف پذیری و مقاومت سیستم در برابر شوکهای ناشی از بارهای آلی و هیدرولیکی.

12- قابلیت مدولار نمودن با اضافه کردن تعداد پکیج ها و امکان ارتقاء سیستم با بالا بردن غلظت لجن و میکروارگانیسم ها و در نتیجه انعطاف پذیری سیستم در مقابل افزایش جمعیت و افزایش جریان فاضلاب خام ورودی به بیوراکتور.

13- قابلیت کاربرد و نصب آسان این سیستم در مناطقی که سطح آبهای زیرزمینی بالاست و گودبرداری و ایجاد سازه ها و تأسیسات بتنی مشکل و یا حتی غیرممکن است. (بدلیل آب بند بودن بدنه پکیج و جلوگیری از نشت فاضلاب از یکسو و انجام عملیات نصب در مدت زمان کوتاه و سهولت نصب از سوی دیگر).

14- نیاز حداقل به افراد با تجربه، متخصص و ماهر به دلیل سادگی سیستم و لذا هزینه های بسیار کم جهت بازرسی، نگهداری، راه اندازی و بهره برداری.

15- بدلیل اینکه کل مجموعه بصورت مونتاژ شده و یکپارچه (اصطلاحاً پیش ساخته یا Prefabricate) به محل نصب ارسال می گردد، از اینرو مدت زمان لازم جهت نصب بسیار پایین  

بوده و بالتبع هزینه های مربوط به نصب نیز کاهش می یابد.

16- ویژگی خاص پکیج، سبک وزن بودن و پیش ساخته بودن آن باعث می شود تا زمان بارگیری و جابجایی پایین و در نتیجه هزینه های حمل و نقل نیز مقرون بصرفه باشد.

17- بدلیل اینکه جنس بدنه از کامپوزیت تقویت شده می باشد، لذا ضریب انتقال حرارتی آن بسیار پائین بوده و در فصول سرد یا گرم سال کاهش و افزایش درجه حرارت محیط اطراف تاًثیرات چشمگیر و قابل ملاحظه ای را در عملکرد میکروارگانیسم ها و راندمان تصفیه نخواهد داشت ] همانگونه که در جدول شماره 1 ملاحظه می گردد، ضریب انتقال حرارت در خصوص کامپوزیت ها 3/0 و در خصوص فلزات 60 می باشد. بدین معنی که انتقال گرما و سرما در فلزات 200 برابر بیشتر از کامپوزیت هاست. بنابراین استفاده از کامپوزیت بعنوان بدنه در صنعت تصفیه فاضلاب بسیار مفید و در راندمان سیستم بسیار مؤثر می باشد. چونکه در اینصورت گرمای 21-16 درجه سانتیگراد فاضلاب که مناسب ترین درجه حرارت برای رشد باکتریهای تجزیه گر است حفظ می شود و فرآیند بشکل بهینه کار می کند. از سویی در فصول سرد سال ریزش نزولات جوی و آبهای سطحی باعث اختلال در عملکرد سیستم نخواهد شد.

18- در طراحی سیستم سعی شده تا هزینه تهیه و تعمیر تجهیزات مکانیکی، برقی و الکتریکی بسیار پایین و در حداقل ممکن باشد. به عنوان مثال برای برگشت پساب و جریان لجن برگشتی نیز از ایرلیفت پمپهای کامپوزیتی استفاده می شود.

19- بدلیل وزن پایین تر پکیج های کامپوزیتی نسبت به سایر مواد، امکان جابجایی و حمل و نقل راحت و سریعتر آنها میسر است. در شکل شماره 1 این مورد کاملاً مشهود می باشد.

20- این پکیج ها دارای استحکام ویژه بالایی بوده و مقاومت زیادی در برابر تنش، ضربه و شوک های وارده خواهند داشت.

21- اگر بدلایل خاصی در برخی شرایط مجبور باشیم پکیج را در سطح زمین مستقر نماییم، می­توان تمهیداتی اندیشید تا سازه مقاومت مکانیکی لازم جهت تحمل ضربه و اشعه UV را داشته باشد.

22- در صورت نصب پکیج می توان منظر زیبای محیط را نیز حفظ نمود. به عنوان مثال می توان محدوده اطراف پکیج دفن شده را با کاشت بوته های مقاوم، شمشاد یا گل رز به عنوان حصار محافظت نمود و حتی خاک پوششی روی آنرا گلکاری و چمنکاری نموده و به حفظ و زیبایی محیط افزود (توجه به دیدگاه زیبائی شناختی).

23- بدلیل آب بند بودن کل بدنه و مسقف بودن پکیج نفوذ آبهای سطحی از قبیل رواناب ها و آب باران و همچنین نشتاب های زیرزمینی نمی توانند باعث ایجاد اختلال در عملکرد سیستم و یا سرریز شدن فاضلاب و محتویات آن گردد.

24- پوشیده بودن سقف پکیج باعث جلوگیری از ورود آشغال، زایدات، زباله ها، تکه پارچه، شاخ و برگ درختان و... به درون واحدهای عملیاتی و فرآیندی شده و بنابراین مشکلات گرفتگی و پس زدگی جریان منتفی می گردد.

25- بدلیل ایزوله بودن پکیج و عدم تماس فاضلاب با محیط های مجاور، امکان تجمع، رشد و تکثیر حشرات مزاحم و آزاردهنده و جوندگان موذی (از قبیل سوسک، مگس، پشه، موش و ...) و پرسه زدن حیوانات ولگرد و ناقل بیماری (از قبیل سگ) بخصوص در مناطق گرمسیر به حداقل ممکن می رسد.

26- مسقف بودن پکیج باعث جلوگیری از انتشار کف های شناور تولیدی در سطح فاضلاب شده و علاوه بر جلوگیری از اشاعه بیماری (ابتلاء به اکتینومیست های بیماریزای فرصت طلب مانند نوکاردیا استروئیدس)، از هزینه های جمع آوری و انتقال کف نیز می کاهد.

27- از مهمترین مزایای ایزوله بودن پکیج این است که پوشش سقف می تواند از بروز سوانح و حوادثی از قبیل ورود کودکان و حتی بزرگسالان به درون راکتور و خطر سقوط احتمالی در فاضلاب جلوگیری نموده و از ایجاد صدمات و تلفات جانی پیشگیری نماید.

28- هیدرودینامیک، درجه اختلاط جریان و شکل آئرودینامیکی بدنه راکتور کامپوزیتی بگونه ای است که حجم غیر مفید (فضاهای مرده) به حداقل ممکن می رسد. ] در حالیکه در پکیج هایی با بدنه فلزی شکل هندسی معمول مکعب مستطیل بوده که زوایای مکعب نقاط کور بوده و علاوه بر تجمع لجن در گوشه ها، محل مناسبی برای شروع خوردگی بیولوژیکی در نقاط جوش محسوب می گردد.[.

 

در ادامه، جدول شماره 2 و 3 نیز بصورت خلاصه جهت مقایسه مشخصه های فنی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی روش های نوین و پیشرفته تصفیه فاضلاب (پکیج های  پیش ساخته از جنس کامپوزیت) با روش های کلیشه ای تصفیه فاضلاب (پکیج های فلزی و بتنی) ارائه گردیده است.

 

     جدول شماره 2- مقایسه مشخصه های فنی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی پکیج کامپوزیتی با فلزی

 

رديف

مشخصه

پارامتر

پکیج پیش ساخته کامپوزیتی

پکیج فلزی

بلی

تا حدودی

خیر

بلی

تا حدودی

خیر

1

دیدگاه

فنی

قابلیت ساخت و اجرای سیستم در درون زمین،  مسقف کردن و مدفون نمودن آن (پدافند غیرعامل)

×

-

-

-

-

×

کاهش انتشار ویروس از طریق ذرات و قطرات ریز فاضلاب

×

-

-

-

-

×

كاهش حجم مفید بدلیل افزايش بارگذاري آلی در سیستم

×

-

-

-

×

-

یکنواختی کیفیت (از لحاظ بارآلی، رنگ، درجه حرارت، pH و...)

×

-

-

-

×

-

انعطاف پذیری و مقاومت سیستم در برابر شوک های ناشی از بارهای آلی و هیدرولیکی

×

-

-

-

×

-

بالا بودن راندمان تصفیه ( از لحاظ BOD5 و COD )

×

-

-

-

×

-

نیاز به تصفیه تکمیلی

-

-

×

×

-

-

زمان ماند بالای فاضلاب

-

-

×

×

-

-

وجود حجم غیر مفید (فضاهای مرده) در درون راکتور

-

-

×

×

-

-

مناسب بودن شکل هندسی و هیدرودینامیک و اختلاط

×

-

-

-

-

×

سهولت اجراء در مناطقی با سطح بالای آبهای زیرزمینی

×

-

-

-

×

-

سهولت ارتقاء و  انعطاف پذیری سیستم

×

-

-

-

-

×

مساحت کم زمین محل احداث

×

-

-

-

×

-

پایین بودن زمان لازم جهت نصب و مونتاژ

×

-

-

-

-

×

مناسب بودن پساب برای مصارف آبیاری و کشاورزی

×

-

-

-

×

-

حداقل نیاز به افراد با تجربه، متخصص و ماهر

×

-

-

-

×

-

هزینه های پایین بازرسی، نگهداری، راه اندازی و بهره برداری

×

-

-

-

-

×

پائین بودن ضریب انتقال حرارتی بدنه و کاهش تاثیر درجه حرارت  و در نتیجه بالارفتن راندمان در فصول سرد و گرم سال

×

-

-

-

-

×

امکان جابجایی و حمل و نقل راحت و در عین حال سریعتر

×

-

-

-

-

×

مقاومت زیاد بدنه در برابر تنش، ضربه و شوک های وارده

×

-

-

-

×

-

جلوگیری از انتشار کف­های شناور تولیدی در سطح فاضلاب

×

-

-

-

-

×

حداقل نفوذ آبهای سطحی، آب باران، زباله ها، تکه پارچه و ...

×

-

-

-

-

×

عدم وجود مشکل پوسیدگی، خوردگی شیمیایی و میکروبی سازه

×

-

-

-

-

×

قابلیت تغییر کاربری پکیج براساس مشخصه های کیفی فاضلاب

×

-

-

-

-

×

کاهش بروز سوانح و حوادث بدلیل مسقف بودن پکیج

×

-

-

-

-

×

2

دیدگاه

زیست محیطی

مطابقت طرح با رعایت اصول HSE

×

-

-

-

-

×

مطابقت مشخصه های پساب با استانداردهای محیط زیست

×

-

-

-

×

-

تولید و انتشار بوی متعفن در محدوده اطراف سیستم

-

-

×

×

-

-

انتشار عوامل میکروبی و انگلی و  بیماری های منتقله

-

-

×

×

-

-

احتمال آلودگی آبهای زیرزمینی و سطحی و خاک محل

-

-

×

-

×

-

امکان تجمع، رشد و تکثیر حشرات مزاحم و آزاردهنده و جوندگان موذی (از قبیل سوسک، مگس، پشه، موش و ...)

-

-

×

×

-

-

 

 

3

دیدگاه

اقتصادی

مناسب بودن جهت استفاده در مناطقی که قیمت و ارزش مالی زمین بالاست

×

-

-

-

×

-

مقرون به صرفه بودن هزینه ساختمانی تأسیسات و اجرای سازه

)با توجه به افزایش جهانی بهای فلزات و مصالح ساختمانی )

×

-

-

-

×

-

بالا بودن هزینه های جابجایی حمل و نقل و نصب

-

-

×

×

-

-

نیاز به صرف هزینه های جانبی (مانند آجرچینی اطراف بدنه پکیج)

-

-

×

×

-

-

4

دیدگاه

اجتماعی

مقبولیت عمومی از دیدگاه زیبائی شناختی

×

-

-

-

-

×

مقبولیت عمومی از دیدگاه بهداشتی و کاهش بیماریزایی

×

-

-

-

-

×

مقبولیت عمومی از دیدگاه کنترل انتشار بو، تجمع حشرات و جوندگان

×

-

-

-

-

×

عوام پسند بودن شکل ظاهری پساب از لحاظ رنگ، بو، کدورت و ...

×

-

-

-

×

-

امکان ایجاد گلکاری، فضای سبز و چمن کاری روی خاک پوششی اطراف پکیج

×

-

-

-

-

×

 

 

جدول شماره 2- مقایسه مشخصه های فنی، اجتماعی و زیست محیطی پکیج کامپوزیتی با پکیج بتنی

 

رديف

مشخصه

پارامتر

پکیج پیش ساخته کامپوزیتی

پکیج بتنی

بلی

تا حدودی

خیر

بلی

تا حدودی

خیر

1

دیدگاه

فنی

قابلیت ساخت و اجرای سیستم در درون زمین،  مسقف کردن و مدفون نمودن آن (پدافند غیرعامل)

ü

-

-

-

ü

-

کاهش انتشار ویروس از طریق ذرات و قطرات ریز فاضلاب

ü

-

-

-

-

ü

كاهش حجم مفید بدلیل افزايش بارگذاري آلی در سیستم

ü

-

-

-

-

ü

یکنواختی کیفیت (از لحاظ بارآلی، رنگ، درجه حرارت، pH و...)

ü

-

-

-

ü

-

انعطاف پذیری و مقاومت سیستم در برابر شوک ها

ü

-

-

-

ü

-

بالا بودن راندمان تصفیه ( از لحاظ BOD5 و COD )

ü

-

-

-

ü

-

نیاز به تصفیه تکمیلی

-

-

ü

-

ü

-

زمان ماند بالای فاضلاب

-

-

ü

-

ü

-

وجود حجم غیر مفید (فضاهای مرده) در درون راکتور

-

-

ü

ü

-

-

مناسب بودن شکل هندسی و هیدرودینامیک و اختلاط

ü

-

-

-

-

ü

سهولت اجراء در مناطقی با سطح بالای آبهای زیرزمینی

ü

-

-

-

-

ü

سهولت ارتقاء و  انعطاف پذیری سیستم

ü

-

-

-

-

ü

مساحت کم زمین محل احداث

ü

-

-

-

ü

-

پایین بودن زمان لازم جهت نصب و مونتاژ

ü

-

-

-

-

ü

مناسب بودن پساب برای مصارف آبیاری و کشاورزی

ü

-

-

-

ü

-

حداقل نیاز به افراد با تجربه، متخصص و ماهر

ü

-

-

-

-

ü

هزینه های پایین بازرسی، نگهداری، راه اندازی و بهره برداری

ü

-

-

-

-

ü

پائین بودن ضریب انتقال حرارتی بدنه و کاهش تاثیر درجه حرارت  و در نتیجه بالارفتن راندمان در فصول سرد و گرم سال

ü

-

-

-

-

ü

امکان جابجایی و حمل و نقل راحت و در عین حال سریعتر

ü

-

-

-

-

ü

مقاومت زیاد بدنه در برابر تنش، ضربه و شوک های وارده

ü

-

-

-

ü

-

جلوگیری از انتشار کف های شناور تولیدی در سطح فاضلاب

ü

-

-

-

-

ü

حداقل نفوذ آبهای سطحی، آب باران، زباله ها، تکه پارچه و ...

ü

-

-

-

-

ü

عدم وجود مشکل پوسیدگی، خوردگی شیمیایی و میکروبی سازه

ü

-

-

-

-

ü

قابلیت تغییر کاربری پکیج براساس مشخصه های کیفی فاضلاب

ü

-

-

-

-

ü

کاهش بروز سوانح و حوادث بدلیل مسقف بودن پکیج

ü

-

-

-

-

ü

2

دیدگاه

زیست محیطی

مطابقت طرح با رعایت اصول HSE

ü

-

-

-

-

ü

مطابقت مشخصه های پساب با استانداردهای محیط زیست

ü

-

-

-

ü

-

جلوگیری از تولید و انتشار بوی متعفن در محدوده اطراف سیستم

ü

-

-

-

-

ü

کاهش انتشار عوامل میکروبی و انگلی و  بیماری های منتقله

ü

-

-

-

-

ü

کاهش آلودگی آبهای زیرزمینی و سطحی و خاک محل

ü

-

-

-

ü

-

عدم امکان تجمع، رشد و تکثیر حشرات مزاحم و آزاردهنده و جوندگان موذی ( از قبیل سوسک، مگس، پشه، موش و ... )

ü

-

-

-

-

ü

3

دیدگاه

اقتصادی

مناسب بودن جهت استفاده در مناطقی که قیمت زمین بالاست

ü

-

-

-

ü

-

مقرون به صرفه بودن هزینه ساختمانی تأسیسات و اجرای سازه

( با توجه به افزایش جهانی بهای فلزات و مصالح ساختمانی )

ü

-

-

-

ü

-

بالا بودن هزینه های جابجایی حمل و نقل و نصب

-

-

ü

ü

-

-

نیاز به صرف هزینه های جانبی (مانند کاور کردن)

-

-

ü

ü

-

-

4

دیدگاه

اجتماعی

مقبولیت عمومی از دیدگاه زیبائی شناختی

ü

-

-

-

-

ü

مقبولیت عمومی از دیدگاه بهداشتی و کاهش بیماریزایی

ü

-

-

-

-

ü

مقبولیت عمومی از دیدگاه کنترل انتشار بو، تجمع حشرات و جوندگان

ü

-

-

-

-

ü

عوام پسند بودن شکل ظاهری پساب از لحاظ رنگ، بو، کدورت و ...

ü

-

-

-

ü

-

امکان ایجاد گلکاری، فضای سبز و چمن کاری روی خاک پوششی اطراف پکیج

ü

-

-

-

-

ü